Aktualnosci

Historia modelu New Balance 574

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka amerykańska w latach 80. sprzyjała powstaniu nowej grupy społecznej, jakiej nigdy wcześniej nie widziano.

Opętani bogactwem „yuppies” byli młodymi, miejskimi profesjonalistami, którzy spędzili wiele czasu w swoich BMW i telefonach komórkowych, a także korzystając z magnetowidów i walkmanów. Wszyscy z nich ciężko pracowali i rozkoszowali się miłością do Ralpha Laurena i trampków za 100 dolarów.

Szybki rozwój

Dzięki tej sejsmicznej zmianie społecznej rynek obuwia był gotowy do szybkiego rozwoju, wspomagany przełomami w produkcji i rosnącym popytem na produkt z najwyższej półki. To pozwoliło marce New Balance wrzucić swoją produkcję na wyższy level. Wiele z ich najbardziej charakterystycznych modeli zostało opracowanych właśnie w tamtym okresie.

W 1982 roku luksusowy model New Balance 990 wprowadził przełomową innowację – Motion Control, czyli MCD. W 1986 roku debiutowała pianka ENCAP w modelu 1300. Ta technologia hybrydowa została opracowana we współpracy z firmą Moonstar w czasach, gdy Japonia była odpowiedzialna za najlepszą na świecie produkcję polimerów. Doskonałe wzornictwo zostało uzyskane przy użyciu wysokiej jakości materiałów, a system ENCAP stanowił absolutny szczyt mody sportowej tamtych lat.

Wiejskie wypady

Rynek butów do biegania został na nowo zdefiniowany nieraz, ale marka New Balance poszukiwała dalej, ponieważ yuppies funkcjonowali pomiędzy przedmieściami a wiejskimi posiadłościami w swoich Range Roverach. Nowa seria 5 modeli do biegów terenowych dostarczyła wszystkim uniwersalnego obuwia jakiego wymagała nowa klasa społeczna na swoje wiejskie wyprawy.

Model 565 sprawił, że biegacze mogli nagle doświadczyć komfortowego biegania po ziemi i zapomnieć o chodniku, ze szczególnym uwzględnieniem stabilności zapewnianej przez prototyp systemu ENCAP. W 1986 roku New Balance wypuścił model 575. Ten wyprodukowany w USA, luksusowy model do biegania oferował wszystkie funkcje, jakich pożądali yuppies i wędrowcy. Model 576 został dodany do rodziny dwa lata później, a następnie dogonił go model NB 577 w 1989 roku.

Gdy kultura yuppies ewoluowała, aby objąć szerszą demografię, projektanci z New Balance ponownie przeanalizowali modele 575 i 576, poprawiając najlepsze komponenty każdego z nich, aby stworzyć hybrydowy model 574. Kolejny sukces tego modelu może sprawiać wrażenie, że był napędzany przez prymitywną reklamę, marketing budżetowy i poparcie celebrytów, ale musimy pamiętać, że wciąż mówimy o New Balance, który jest mistrzem nienachalnej sprzedaży. Warto przypomnieć, że model 574 nie był promowany w czasopismach ani pokazany w telewizji. New Balance trzymał się mocno „promowanej przez nikogo” marketingowej mantry i co ciekawe, marka nie lokowała nawet modelu 574 w swych katalogach produktów.

574 new balanceBut do chodzenia… wszędzie!

Prawda stojąca za wzrostem popularności modelu NB 574 jest prozaiczna. Buty te po prostu zaczęły pojawiać się na półkach, a wymagający klienci je od razu pokochali. Projekt był prosty. But miał mówić sam za siebie, nosząc się doskonale w każdym terenie i przy najwyższym komforcie. To wyróżniało się na tle przemijających trendów i było dokładnie tym, czego ludzie oczekiwali, w dodatku w idealnym przedziale cenowym. Odważnie wychodząc poza swój szlak, model 574 stał się pierwszym prawdziwym butem do codziennego chodzenia.

Co ciekawe, ostateczna wersja 574 była zupełnie inna od tego, co projektanci wyobrażali sobie na początku. Jedna z wczesnych prób tego buta, znana jako „Lost Prototype”, to eksperyment z amortyzacją C-Cap w podeszwie. Kolejna dziwna odsłona, która wygląda niemal identycznie jak aktualny 574, jest z kolei oznaczona tajemniczym znacznikiem 573. A zatem model ten przeszedł drogę od pojedynczej technologii do nomenklatury. Tak samo też marka New Balance była wyraźnie przygotowana do eksperymentowania ze wszystkimi aspektami buta, aby znaleźć idealne jego proporcje.

Model 574 był również jednym z pierwszych modeli NB, w którym zastosowano materiały syntetyczne klasy premium. Ceracom był sztuczną skórą z tłustym wykończeniem, która naśladowała woskowaną skórę, ale niestety nie wiązała się dobrze z klejami stosowanymi w produkcji obuwia. Obecnie jest prawdopodobnie jedyna ocalała istniejąca para z tamtych czasów.

new balance 574Nowa fala

Model New Balance 574 pozostał praktycznie niezmieniony przez pierwsze 15 lat swojego cyklu życia. Przepis na ten model sneakersów był niezaprzeczalnie udany, a sprzedaż była solidna, więc po prostu nie było potrzeby wprowadzania zmian w formule hurtowej buta. Podczas gdy zespół amerykański marki nadal koncentrował się na głównym rynku sportowym, inne regiony pracujące dla New Balance patrzyły na swoją markę w nieco innym świetle, wywołując nową falę zainteresowania, która ostatecznie doprowadziła do odrodzenia modelu 574.

Jako firma rodzinna New Balance robiła bowiem wszystko inaczej, zmieniając swoją działalność z regionu na region, aby dostosować się do lokalnych preferencji. W latach 90. linia Made in USA była uznawana i odbierana jako symbol statusu w Azji i Europie. Podczas gdy w USA i Wielkiej Brytanii powstawały modele o numerach 576, 1500 i 997 czyli modele dla poważnych graczy, model 574 szybko znalazł łaskę u tych, którzy szukali tego samego wyglądu, ale bez wydawania ogromnej ilości dolarów.

Wracając do Stanów – wzmagał się tam także wpływ ulicy na markę New Balance. Raperzy, tacy jak Raekwon, pokochali sneakersy o niskich wycięciach, a młody Mos Def był widywany w kicksach 574 podczas promocji swojego projektu Black Star z Talibem Kweli.

new balanceDzięki prostocie projektu 574, wkrótce stał się on głównym obszarem współpracy marki New Balance z firmami zewnętrznymi. W ciągu następnych kilku lat, dzięki ciągowi kontaktów z ciekawymi osobistościami i markami, w tym takimi jak Eric Haze, Nitraid i Fiberops.

Do 2003 r. New Balance jechała wysoko, a jej udział w rynku obuwia sportowego wynosił 11 procent. W Tokio marka stanowiła uosobienie bycia cool z takimi wersjami butów jak Mad Hectic x Stüssy x New Balance 580. Kiedy 574 ponownie uruchomiono w tym samym roku – bezpośrednio pod wpływem Japonii i Europy – ich żywe kolory pasowały do ​​ówczesnej atmosfery streetwearowej. Mocne, wygodne i niedrogie, kicksy 574 natychmiast rozkochiwały w sobie każdego, kto je założył.

Jak udokumentowano w magazynie Popeye i FRUiTS, model 574 był żywym i integralnym członkiem rodzącej się mody ulicznej Harajuku. W ciągu następnych kilku lat, dzięki kolaboracjom z takimi osobistościami jak między innymi Eric Haze, Nitraid, marką atmos, Undefeated, Fiberops czy sneakersami Mita, model 574 był zdecydowanie wspominany w każdym radiu miłośników sneakersów.

W latach 2010, New Balance zaczął przeprojektowywać sylwetkę 574 w każdy możliwy sposób. Slimline Sonic Weld zaoferował ich nowoczesną interpretację. Wykonane w Anglii wersje dodały odrobinę klasy do modelu, podczas gdy regularne edycje we flagowych barwach marki, takich jak szary, granatowy i bordowy, utrzymywały autentyczny rodowód tych butów w Nowej Anglii.

Mniej więcej w tym czasie fotografowie tacy jak Tommy Ton i Scott Schuman osiągnęli status gwiazdy, gdy krążyli poza wybiegiem i zatrzymywali się na ulicach światowych stolic mody, by udokumentować elitę mody i jej stroje. W 2011 roku relacja z targów Pitti Uomo we Florencji została usiana zdjęciami butów New Balance.

Do 2013 roku sklep internetowy ASOS poinformował, że ich sprzedaż butów New Balance wzrosła o 900 procent – jedna trzecia z nich była w całości wynikiem modelu 574! W ciągu następnych kilku lat NB 574 ukazywało się w ramach częstych wydań tematycznych, które stawały się coraz bardziej szalone, aż do czasu, gdy projektanci New Balance zdecydowali, że nadszedł czas, aby wprowadzić całkowitą renowację modelu. Sneakersy męskie i damskie, znane jako 574 Sport były projektem nowej generacji i zrewolucjonizowały wszystko, co było świetne w oryginalnym “kodzie źródłowym”.

Ostatni rozdział

Najnowszy rozdział w historii modelu 574 zatoczył koło aż do roku 1988. Dzięki niezliczonym wariacjom tych kicksów, wykonanych w wielu krajach, istnieją pewne szczegóły, które zmieniły się przez te 30 lat. Niezależnie od tego jednak, czy przypadkiem, czy po prostu zostały zagubione w niekończących się zmianach, współczesne buty 574 ewoluowały stopniowo. Oczywiste jest więc, że można dostrzec tak małe szczegóły, ale uruchomiona, zmodyfikowana wersja New Balance 574 z 2018 roku jest dokładną repliką tego, czym powinien być model 574 – idealną formą aż do ostatniego ściegu.

Model New Balance 574 nigdy nie znalazł się w błysku fleszy, jednak pomimo swoich enigmatycznych początków, sukces osiągnął na własnych zasługach i ostatecznie stał się najlepiej sprzedającym się modelem New Balance wszechczasów.