Aktualnosci

Buty taty dla nastolatków

Kojarzycie te przyjazne dla ojca sneakersy New Balance, które zostały nazwane „daddy’s shoes”? Otóż zostały one pierwotnie zaprojektowane dla młodzieży!


Sneakersy New Balance zawsze były określane najlepszym, uniwersalnym ultra wygodnym obuwiem taty. Na długo przed tym, jak modne dzieci zaczęły traktować klasyczny model New Balance 990 jako symbol statusu, marka z Bostonu była w pełni skoncentrowana na tym, aby zaspokoić potrzeby wyłącznie wyczynowych biegaczy i wygodnych ludzi w średnim wieku. Pomimo tego, że od czasu do czasu hype na buty New Balance wzrastał, gdy tylko widziano w nich na ulicy Ryana Goslinga, marka New Balance nigdy tak naprawdę nie martwiła się wysokim hype’m i po prostu w swoim tempie i ze swoją grzeczną strategią produkowała kicksy z grubą podeszwą z dużymi literami „N” na boku cholewki. Marka nie zabiegała o atencję lecz spokojnie czekała, aż bycie „cool” przyjdzie do niej. Tak zresztą stało się za pośrednictwem świeżo odnowionego modelu New Balance 850.

Ale od początku.

W 1994 roku New Balance zlecił swojemu najmłodszemu projektantowi – Stephanie Howard, wówczas 21-letniej – opracowanie buta, który byłby odpowiedni dla jej własnej grupy demograficznej. Jej odpowiedzią był model New Balance 850, uważany wówczas za radykalne odejście od jakiegokolwiek modelu marki przedtem. Zniknęło z cholewki buta kultowe logo „N” i zostało zastąpione mniejszym, bardziej nowoczesnym „NB” doszytym na pięcie. Ta jedna niewielka zmiana otworzyła dla Howard całą nową połać płótna wzdłuż cholewki, a ona wypełniła tę przestrzeń przeskakującymi warstwami siatki i skóry. Ryzyko się opłaciło: model 850 był natychmiastowym hitem po swoim wydaniu w 1996 roku, później rodząc kontynuację równie udanego modelu 851 i zdobywając dla Howard awans na głównego projektanta firmy New Balance.

new balance
newbalance.com

Jednak po całym tym sukcesie model 850 został w większości zapomniany i zagrzebany w piaskach czasu. Buty te leżały w stanie spoczynku w archiwach New Balance przez 23 lata, aż do ponownego pojawienia się w czerwcu w ograniczonej kolorystyce za pośrednictwem kultowej nowojorskiej marki Aimé Leon Dore. Od tego czasu marka New Balance wprowadziła kilka wersji tego modelu pod okiem kilku renomowanych firm sportowych, takich jak Bodega Boston czy END. Ludzie znów zwariowali na punkcie 850, ale tym razem nie dotyczyło to tylko młodzieży. Zamiast tego sneakersy te zostały przypisane do kategorii „butów dla taty” i oderwano je na dobre z kategorii obuwia młodzieżowego. Model ten stał się prekursorem dla masywnych trampek w stylu retro, które produkuje teraz każda marka modowa, tylko uzbrojonym w dopracowaną autentyczność i zatwierdzoną przez biegaczy technologię, z którą żaden z tych nowszych modeli nie może się równać.
Model New Balance 850 wciąż prezentuje się zupełnie inaczej niż cokolwiek innego w kolekcji New Balance – ale ostatecznie pokazuje tylko, że bez względu na to, jak bardzo starasz się być sobą, w końcu wszyscy stajemy się naszymi… ojcami. 😉