Aktualnosci

Buty do biegania prosto z drukarki

Czy wiecie o tym, że marka New Balance stworzyła buty do biegania z podeszwą wyprodukowaną tylko i wyłącznie dzięki technologii druku 3D?

Globalny lider odzieży sportowej, New Balance wprowadził na rynek pierwsze buty do biegania o wysokich osiągach z podeszwą powstałą dzięki technologii 3D. Dzięki wyjątkowej współpracy z 3D Systems i świeżo opracowanemu, elastomerowemu proszkowi DuraForm® Flex TPU marka New Balance dokonała znacznego postępu w zakresie wydajności drukowanych części do butów do biegania. Nowe podeszwy środkowe kicksów tej marki wykorzystują w pełni wszelkie zalety druku 3D i możliwości tego ogromnego przełomu w materiałoznawstwie. Dzięki temu kicksy te pozwoliły uzyskać optymalną równowagę elastyczności, wytrzymałości, lekkiej wagi i wytrzymałości. Ta limitowana edycja najnowocześniejszego buta do biegania narodziła się w Bostonie w kwietniu 2016 r. Kicksy były dostępne następnie w wybranych lokalizacjach handlowych marki New Balance na całym świecie. Co ciekawe, te buty New Balance były również prezentowane przez pracowników marki na stoisku 3D Systems podczas targów Consumer Electronics Show 2016 w styczniu.

 

Tamten wzór podeszwy środkowej z nadruku 3D oparty został na danych dotyczących nacisków wywoływanych stopami. Dzięki temu buty te mogły uzyskać optymalną ilość elementów amortyzujących, które pojawiły się w obszarach o wyższym średnim ciśnieniu nacisku podczas chodu czy biegu. Zebrane dane, służące do zaprojektowania wzoru podążyły ścieżką, którą projektanci New Balance wykorzystali do stworzenia nagradzanej wielokrotnie kolekcji butów Fresh Foam. Wówczas, do produkcji podeszwy środkowej butów New Balance wykorzystano selektywne spiekanie laserowe (SLS), czyli proces, który przekształca nowatorskie materiały proszkowe w stałe tworzywa, warstwa po warstwie, za pomocą lasera. Dzięki temu proszek DuraForm® Flex TPU nadał wybranym częściom buta niedostępną wcześniej kombinację wytrzymałości i elastyczności, która jest idealna i niezbędna do stworzenia wydajnych butów do biegania.

 

Ten projekt stanowił bezprecedensową współpracę technologiczną w zakresie obuwia. Druk 3D został zastosowany po to, by zapewnić biegaczom jeszcze większy poziom wydajności, który był możliwy tylko dzięki komponentowi drukowanemu w technologii 3D. Marka New Balance połączyła ekspertów w dziedzinie biegania i biomechaniki z liderami w dziedzinie inżynierii tworzyw sztucznych, opracowywania materiałów i generatywnego projektowania. Jest to rodzaj współpracy, który będzie z pewnością napędzał projektowanie obuwia i produkcję innowacyjnych sneakersów w przyszłości.

 

W 2013 roku marka New Balance była pierwszą sportową marką, która wsparła biegacza lekkoatletycznego na średnich dystansach, Jacka Bolasa, rywalizującego w swojej konkurencji w spersonalizowanych, wydrukowanych w technologii 3D butami z kolcami. Od tamtego czasu zawodnicy Teamu New Balance kontynuują swoje starty w niestandardowych, drukowanych kickach. W tej grupie znajdziemy amerykańską sportswoman Olimpijską Kim Conley, która na Mistrzostwach Świata w USATF 2014 zajęła pierwsze miejsce na 10.000 m. Kontynuując swe odkrycie firma New Balance stworzyła również korki dostosowane do potrzeb piłkarzy oraz kolce baseballowe dla swoich elitarnych sportowców. Gwiazda futbolu współpracująca z New Balance – Aaron Ramsey w dniu 30 maja 2015 roku miał na sobie szyte na miarę buty z nadrukowanymi płytkami w finale Pucharu Anglii. Od tamtej chwili New Balance nadal rozszerzał personalizację swoich sneakersów i oferował je wśród elitarnych sportowców. Tym samym marka spodziewała się, że coraz więcej sportowców zechce przetestować ich dostosowane produkty w praktyce i swojej grze lub dyscyplinie już w najbliższej przyszłości.

 

Podsumowując, w 2013 roku New Balance pokazał, że druk 3D to przyszłość produkcji obuwia. Dziś marka ta z dumą może zaoferować konsumentom przyszłość dzięki zastosowaniu podeszwy środkowej z druku 3D.  To dzięki drukowi 3D jest ona w stanie realizować dostosowanie wydajności na zupełnie nowym poziomie. Zespół New Balance Innovation zaprezentował najlepszą wydajność, a ich postępy stanowią ważny krok naprzód, aby NB stała się jedną z najlepszych sportowych marek na świecie.

źródło: gizmodo